آزمون مواجهه میکروبی

عباس بقائی، مدیر فنی میکروبیولوژی آزما نانوسیستم

– آزمون مواجهه میکروبی، Challenge Test:

پیش بینی دقیق اثر نهایی یک ماده نگهدارنده در محصولات آرایشی یا دارویی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است که از عملکرد نگهدارنده در یک محصول فرموله شده، اطمینان حاصل شود. آزمایش مواجهه روشی است که طی آن، یک محصول با قرار گرفتن در معرض انواع مشخص شده باکتریها و قارچها به چالش کشیده می شود تا مشخص شود که آیا به اندازه کافی در برابر میکروارگانیسم ها حفاظت می­شود یا خیر.

ارزیابی حفاظت ضدمیکروبی محصول
Challenge Test

ارزیابی اثر نگهدارنده در طول عمر قفسه ای محصول نیز، مورد نیاز است. ارگانیسم های مورد آزمایش، باید نماینده میکروارگانیسم هایی باشند که احتمالاً در طول استفاده به عنوان آلاینده وجود دارند و بایستی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی، کپک و مخمر باشند. هچنین ایزوله های بومی کارخانه ای به دست آمده در نتیجه آلودگی بچ های پیشین محصول نیز ممکن است به کار برده شوند. ارگانیسم ها، به صورت تکی یا آمیخته، (معمولاً به عنوان مواجهه یک مرحله ای یا در بعضی موارد مواجهه چندگانه در فواصل مناسب) به نمونه های محصول تلقیح می شوند تا میزان ارگانیسم هایی که زنده می مانند تعیین گردد. نهایتاً آزمون شمارش در فواصل زمانی معین، جهت تعیین تعداد میکروارگانیسم های باقی مانده در محصول به کار می رود. تفسیر داده ها معمولاً براساس فارماکوپه های دارویی یا سایر استانداردها مانند ISO 11930 انجام می شود. آزمایش مواجهه جهت انتخاب و تعیین میزان نگهدارنده ها در فرمول های آرایشی و بهداشتی و شوینده ها نیز کاربرد دارد.

جهت دریافت مشاوره در خصوص انتخاب نگهدارنده ها و تعیین میزان آن ها در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی شامل انواع کرم ها از جمله کرم های ضدآفتاب، مرطوب کننده و انواع شامپوهای سر و بدن، انواع محصولات آرایشی و شوینده ها با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس:
دفتر مرکزی: ۸۰۰ ۲۳۵۷۶ ۰۲۱
آزمایشگاه: ۴ – ۳۳۶۷۷۴۳۲ ۰۲۵